رادین تخفیف ( لکنت زبان کودکان و بزرگسالان )

Cinque Terre

لکنت زبان کودکانبسیاری از کودکان بین سنین 2 تا 5 سالگی از دوره لکنت زبان می گذرند و بعضی بخش های کلمات، جملات یا عبارات را تکرار می کنند یا آنها را کش می دهند یا بجای بعضی بخش ها صداهایی در می آورند. لکنت و گرفتگی زبان نوعی از وقفه در جریان صحبت است. در بسیاری از موارد، لکنت تا 5 سالگی خود به خود از بین می رود.
هیچ دارویی برای لکنت وجود ندارد، ولی روش های درمانی مؤثری هست که با استفاده از آنها می توانید به کودک کمک کنید تا بر این وضعیت غلبه کند.

Cinque Terre

دلایل لکنت زبان کدامند؟

کارشناسان معتقدند که عوامل مختلفی وجود دارند که منجر به لکنت زبان می شوند:
• ژنتیک: حدود 60 درصد از آنهایی که لکنت زبان دارند، یکی از اعضای نزدیک خانواده آنها نیز زبانش می گیرد
• مشکلات زبانی و گفتاری دیگر یا تأخیر در رشد
• تفاوت های پردازش زبانی در مغز: افرادی که لکنت زبان دارد، زبان را در بخش های مختلف مغز پردازش می کنند و در تعامل پیغام های مغز با عضلات و اعضای بدن که مسئول حرف زدن هستند، مشکلاتی وجود دارد
• سطح بالای فعالیت
• سرعت زیاد در حرف زدن

Cinque Terre

نشانه های اولیه لکنت زبان

اولین نشانه های لکنت زبان زمانی ظاهر می شوند که کودک 18 تا 24 ماه دارد و موجی از واژگان به سمت او روانه می شود و او با استفاده از این کلمات شروع به جمله سازی می کند. شاید والدین از لکنت زبان فرزندشان ناراحت و ناامید شوند، ولی این مرحله کاملاً طبیعی است و باید صبر پیشه کرد تا این دوره بگذرد.
کودک به مدت چند هفته یا چند ماه زبانش می گیرد، ولی در واقع این گرفتگی زبان ناپیوسته است. بیشتر کودکانی که قبل از 5 سالگی زبانشان می گیرد، بدون نیاز به مداخله هایی مانند گفتار درمانی، خوب می شوند.
ولی اگر لکنت زبان کودک تبدیل به مسئله ای دائمی شود و حتی بدتر شود یا با حرکت بدن یا صورت همراه باشد، باید حتماً او را نزد گفتار درمان ببرید تا معاینه شود و بهتر است این معاینه تا قبل از 3 سالگی انجام شود.

Cinque Terre

لکنت زبان بزرگسالان

آدم‌ها معمولاً لکنت زبان را به عنوان نوعی شایع از اختلال گفتاری می‌شناسند. لکنت زبان با برخی ویژگی‌ها از جمله تکرار آواها یا کلمات در هنگام صحبت کردن و همچنین، بروز وقفه‌هایی در صحبت – که به آنها بلاک (block) گفته می‌شود – شناخته می‌شود. آدم‌های مبتلا به لکنت زبان دقیقاً می‌دانند چه چیزهایی را می‌خواهند بگویند، با این حال در بیان دقیق نقطه نظرات شخصی‌شان دچار مشکل می‌شوند. به علاوه، ارائه‌ی جریان گفتاری معمول – مانند آدم‌های معمولی – برای آنها دشوار، و گاهی اوقات، یک چالش است.
لکنت زبان غالباً کیفیت زندگی و روابط بین فردی شخص مبتلا را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد، زیرا شخص دارای لکنت زبان ممکن است در برقراری ارتباط با آدم‌هایی که از مشکل گفتاری وی باخبر هستند، دچار هراس و تردید شود. همچنین، لکنت زبان می‌تواند تأثیری منفی بر عملکرد و فرصت‌های موجود در محل کار بگذارد.

Cinque Terre

علت لکنت زبان

دلایلی برای ایجاد لکنت زبان در برخی آدم‌ها شناسایی شده‌اند، ولی برخی دیگر از این دلایل تاکنون به طور شفاف مشخص نشده‌اند. بر این اساس، برخی عوامل و علت‌ها در این میان نقش دارند؛ از جمله مشکلات مربوط به مسائل هیجانی یا عصبی و همچنین، اظهار نظرها و رفتارهای بی‌مورد از طرف اعضای خانواده، بستگان و دوستان، سوء برداشت زبانی، و مشکلات گفتاری. برخی از این باورها نشانه‌های امیدوارکننده‌ای را در توضیح ویژگی‌های لکنت زبان ارائه می‌کنند. با وجود این، تاکنون هیچ نظریه‌ی مستقلی در خصوص تجربیات فیزیکی و هیجانی مبتلایان به لکنت زبان توضیح جامع و کاملی ارائه نداده است.
نباید انتظار داشته باشیم، درمانی معجزه ‌آسا و فوری برای لکنت زبان وجود داشته باشد. انواع مختلفی از رویه‌های درمانی برای توقف لکنت زبان، از جمله استفاده از ابزارهای الکترونیکی، روش‌های خاص درمانی و حتی مصرف دارو نیز نمی‌توانند فوراً سرعت فرآیند درمانی را افزایش دهند. افراد مبتلا به لکنت زبان قادر هستند به تنهایی با این وضعیت مبارزه کنند، یا حتی از طریق مشورت با متخصص گفتار درمانی به اندازه‌ی قابل توجهی کیفیت و روانی گفتارشان را بهبود ببخشند.
با وجود این، همچنان برخی نکات و فنون وجود دارند که به تنهایی می‌توانید با استفاده از آن‌ها، فرصت‌هایی را برای بهبود کیفیت گفتار، و در نتیجه، افزایش میزان قابل توجهی از اعتماد به نفس، فراهم کنید.
لکنت زبان بزرگسالان باید حتماً توسط گفتاردرمان ریشه یابی شود و مشخص شود که آیا فرد از کودکی این مشکل را داشته یا بر اثر اتفاقی در بزرگسالی به این مشکل دچار شده است.
ممکن است فکر کنید لکنت زبان کودکان فقط قابل درمان است ولی برخلاف آنچه ممکن است تصور شود، لکنت در بزرگسالان نیز قابل درمان است، اما فرآیند درمان طولانی تر بوده و نیاز به تسلط بیشتر درمانگر و تلاش بیشتر مراجعه کننده دارد.

Cinque Terre

علت لکنت زبان ( گرفتگی زبان ) در بزرگسالان چیست؟

1. لکنت از دوران کودکی وجود داشته و تا بزرگسالی درمان نشده: برای صحبت کردن بصورت روان، باید مسیرهای عصبی بسیار مختلفی در مغز کودک رشد کند و این مسیرها باید بصورت بسیار دقیق و سریع با هم تعامل داشته باشند. لکنت زبان معمولاً در دوران کودکی به عنوان نشانه‌ای دال بر اینکه مسیرهای مغز برای تکلم بطور طبیعی شکل نگرفته ‌اند، پدیدار ‌می‌شود که عمده دلیل آن ژنتیکی است و با مراجعه به گفتاردرمانگر پروسه درمان آغاز می شود. تخمین زده می‌شود که حدوداً یک نفر از هر ۲۰ نفر در زیر سن مدرسه مبتلا به لکنت زبان هستند
2. فرد در بزرگسالی بدون اینکه سابقه لکنت داشته باشد، دچار لکنت زبان می شود: که دلیل آن ممکن است نتیجه ضربات وارد شده به مغز یا سکته‌های مغزی در بزرگسالی باشد. در برخی موارد فشارهای عاطفی و احساسی نیز موجب بروز لکنت زبان می‌شود.

رادین تخفیف

Cinque Terre

    آخرین خبر ها    

01 دی ماه 1396
افتتاح رسمی و شروع به کار شرکت رادین تخفیف مهر وطن

امروز به عنوان اولین روز شروع به کار شرکت رادین تخفیف مهر وطن می باشد.

20 آذر ماه 1396
تعیین تاریخ افتتاح رسمی و شروع به کار شرکت رادین تخفیف مهر وطن

بالاخره بعد از ماهها تلاش و پیگیر های لازم شرکت رادین تخفیف آماده شروع به کار، بصورت رسمی شد.

17 تیر ماه 1396
افتتاح دفتر مرکزی شرکت رادین تخفیف

دفتر مرکزی شرکت رادین تخفیف مهر وطن در تاریخ 17/04/1396 تکمیل و افتتاح شد.

16 خرداد ماه 1396
تعیین محل شرکت

با پیگیری های تیم پشتیبانی شرکت رادین تخفیف، امروز محل دفتر این شرکت انتخاب شد.