سونوگرافی رنگی یا کالر داپلر رادین تخفیف

Cinque Terre

سونوگرافی رنگی یا کالر داپلر چیست؟


نوعی از سونوگرافی به نام سونوگرافی داپلر وجود دارد و شاید شما نام این نوع سونوگرافی را شنیده باشید. شاید بعضی ها سونوگرافی داپلر را به نام سونوگرافی رنگی بشناسند. سونوگرافی داپلر (Doppler Sonography) یا اولتراسوند داپلر (Doppler Ultrasound) چیست و چه فرقی با سونوگرافی معمولی دارد و لزوم استفاده از این نوع سونوگرافی چه می باشد؟
سونوگرافی معمولی از اندام های داخلی بدن تصویر تهیه می کند اما قادر به بررسی و نشان دادن جریان خون در رگ های خونی نیست ولی سونوگرافی داپلر، جریان و فشار خون در رگ های خونی را بررسی کرده و از طریق تصاویر، نشان می دهد. از طریق بررسی تصاویر در سونوگرافی داپلر رنگی می توان نحوه جریان خون در رگ های خونی، گرفتگی احتمالی رگ های خونی و احتمال لخته شدن خون در رگ های خونی را تشخیص داد. در تصاویر ثبت شده از سونوگرافی داپلر رنگی، خون ورودی به رگ با رنگ قرمز و خون خروجی از آن با رنگ آبی نمایش داده می شود. از طریق مشاهده وضعیت رنگ های قرمز و آبی و نیز شنیدن صدای جریان خون توسط دستگاه می توان به وضعیت رگ ها و تنگی یا انسداد احتمالی آن ها پی برد.

Cinque Terre

سونوگرافی داپلر در جهت تشخیص سکته های قلبی و مغزی، لخته شدن خون در رگ ها، نارسایی وریدی (عملکرد ضعیف دریچه های پا)، انسداد شریان ها مثل انسداد شریان پا و انسداد شریان های قلبی و مغزی، نقص دریچه قلبی و بیماری های مادر زادی قلب، بیماری عروق محیطی (کاهش گردش خون در پاها)، آنوریسم، تنگی شریان مثل تنگی شریان کاروتید و هر مشکلی که مربوط به رگ های خونی و خون عبوری از رگ ها می شود، مورد استفاده قرار می گیرد.

Cinque Terre

سونوگرافی داپلر یک روش غیر تهاجمی و بدون درد جهت تشخیص مشکلات مربوط به عروق بدن می باشد و بیشترین چیزی که بیمار هنگام انجام سونوگرافی داپلر حس می کند حرکت یک مبدل دستی به اندازه تقریبی یک صابون بر روی بدن خود است که توسط تکنسین یا پزشکی که عمل سونوگرافی را انجام می دهد بر روی پوست بیمار در نواحی مورد لزوم حرکت داده می شود.

Cinque Terre

سونوگرافی داپلر یک روش جایگزین مناسب برای اعمالی نظیر آنژیوگرافی می باشد که یک روش تهاجمی و گران جهت بررسی وضعیت عروق بدن می باشد. در روش آنژیوگرافی از ماده حاجب استفاده می شود تا تصاویر دقیق در اشعه ایکس ثبت شود اما در سونوگرافی داپلر از هیچ ماده حاجبی استفاده نمی گردد و تنها از امواج صوتی جهت تشخیص، استفاده می شود.
نوعی از سونوگرافی داپلر که برای بررسی وضعیت عروق مغز به کار می رود به نام سونوگرافی داپلر ترانس کرانیال (TransCranial Doppler Sonography) و به اختصار، TCD یا سونوگرافی داپلر ترانس کرانیال رنگی (TransCranial Color Doppler Sonography) و به اختصار، TCCD ، نامیده می شود. در سونوگرافی داپلر ترانس کرانیال یا سونوگرافی داپلر ترانس کرانیال رنگی، پزشک متخصص مغز و اعصاب، وضعیت عروق اصلی مغز را از نظر خون رسانی بررسی می کند تا احتمال تنگی یا گرفتگی عروق اصلی مغز مشخص گردد. این کار در تشخیص و جلوگیری از سکته های مغزی کاربرد دارد. گاهی اوقات هم وضعیت عروق اصلی مغز پس از سکته های مغزی مورد بررسی قرار می گیرد.
نوع دیگری از سونوگرافی داپلر هم وجود دارد که جهت بررسی وضعیت شریان های قلب و تشخیص احتمال تنگی یا انسداد عروق قلبی به کار می رود که به آن اکو کاردیو گرافی داپلر یا اکو کاردیو گرافی قلب و در اصطلاح عامه و ساده ( اکو )، گفته می شود. اکو کاردیو گرافی قلب روشی آسان برای بررسی وضعیت عروق قلب و جریان خون عبوری از آن ها می باشد. از طریق اکو کاردیو گرافی داپلر قلب می توان تنگ شدگی یا بسته شدن عروق قلب یا وجود لخته در عروق قلب را تشخیص داد. اگر عمل اکو در زمان مناسب و به شکل مطلوب انجام شود می تواند در جلوگیری از سکته های قلبی نقش مؤثری داشته باشد. البته امروزه از تست ورزش نیز معمولاً در کنار اکو کاردیو گرافی قلب استفاده می شود که می تواند میزان دقت در تشخیص بیماری قلبی را افزایش دهد.

Cinque Terre

استفاده از سونوگرافی داپلر در بارداری که به سونوگرافی داپلر جنین نیز معروف است، یک روش تشخیصی جهت بررسی مشکلات جنین از جمله مشکلات مادر زادی قلب جنین می باشد.
از مجموع مطالب بالا نتیجه گیری می شود که کاربرد اصلی سونوگرافی داپلر در جهت تشخیص وضعیت عروق خونی بدن و نحوه جریان یافتن خون در این عروق می باشد. از طریق این بررسی ها می توان به بیماری ها و مشکلات ناشی از وجود ایراد در رگ های خونی و مسائل مرتبط با آن ها پی برد.

Cinque Terre

    آخرین خبر ها    

01 دی ماه 1396
افتتاح رسمی و شروع به کار شرکت رادین تخفیف مهر وطن

امروز به عنوان اولین روز شروع به کار شرکت رادین تخفیف مهر وطن می باشد.

20 آذر ماه 1396
تعیین تاریخ افتتاح رسمی و شروع به کار شرکت رادین تخفیف مهر وطن

بالاخره بعد از ماهها تلاش و پیگیر های لازم شرکت رادین تخفیف آماده شروع به کار، بصورت رسمی شد.

17 تیر ماه 1396
افتتاح دفتر مرکزی شرکت رادین تخفیف

دفتر مرکزی شرکت رادین تخفیف مهر وطن در تاریخ 17/04/1396 تکمیل و افتتاح شد.

16 خرداد ماه 1396
تعیین محل شرکت

با پیگیری های تیم پشتیبانی شرکت رادین تخفیف، امروز محل دفتر این شرکت انتخاب شد.